Dil Seçiniz
Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram

Otopark Plaka Okuma Sistemi Nedir ?

  • 09 Aralık 2022, 23:16

Otopark Plaka Okuma ve Tanıma Sistemi Nedir

 

Doğru bir plaka okuma ve tanıma sistemi kurulması için belirli bir açıda ve yükseklikte, ışığın doğru yönlendirildiği bir alanda kameranın monte edilmesi ve ayarlanması da gerekmektedir. Plaka Tanıma ve Okuma kameraları araçların farlarından ve arka stop lambalarından kaynaklanan keskin parlamayı azaltmak için tasarlanmıştır. Doğru noktadan okuma açısı için odak uzaklığı lensin kalitesi ve yüksek IR (Infrared) ışıklarına sahiptir. Gece ve Gündüz ayarlarının doğru yapılmasına istinaden tüm ortam şartlarında Plaka okuma ve tanımlama yapılması %95 ve üzeri doğrulama oranı ile gerçekleştirilebilir.

 

Güvenlik (security) Kamerası ile Plaka okuyan ve tanıyan PTS Kamerası arasındaki farklar nelerdir?
Automated license plate reading Otomatik plaka okuma sisteminin kısaltması ANPR, ALPR, LPR, NPR Kısaltmaları olarak bilinmektedir. Traffix Plaka Tanıma ve Okuma yazılımı ile kullanılan Plaka okuma ve tanıma Kameraları (özellikle verifocal kamera olarakta adlandırılır) resmi metne dönüştürme ve tanımlanan plaka veritabanında işlem yapabilme özelliğine sahiptir. Tek gerçek plakanın okunması değil diğer taraftan doğru bir analizle arka plandaki senaryolarında işletilebilmesidir. Normal kameraların gündüz şartlarında görüntü alması ve bunu sizin elle giriş yapmanız da mümkündür. Ancak gece ve gündüz koşullarında parlama yapması normal kameralardan plaka okumamızı mümkün kılmaz. 

 

Plaka Kamerası için uygun açı ve konumu ne olmalıdır ?

Genellikle tam karşısından gelen araçları görebilmesi için en uygun açıya Plaka Tanıma ve Okuma Kamerası montaj edilmesi daha doğrudur. Resimdeki örnekte bazı kötü ve en uygun açı örneğini bulabilirsiniz.