Dil Seçiniz
Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram

U-Etds Entegrasyonlu Plaka Tanıma Sistemi

  • 14 Mart 2022, 15:53

Bu sistemin amacı ve mahiyeti;

Yük, yolcu ve kargo taşıyan araçların kayıt altına alınması
Araçların çıkış yaptıkları noktadan izleyecekleri güzergahların disiplin altına alınması
Taşınan yük miktarının bildirilmesi
Taşınan yolculara ait, temel kişisel bilgilerinin tutulması
Karayollarındaki güvenlik açıklarının kapatılması ve daha güvenli hale gelmesi


REFERANSLAR : Lüleburgaz Şehir içi ve Şehirler arası otobüs terminali (otogar) ücretli plaka tanıma sistemi uygulaması u-etds sistemi ile entegre edilmiş olup, ücretli plaka tanıma sistemi ile tahsilat yapılmaktadır.

 

U-Etds nedir sorusuna cevap arıyoruz. bilindiği gibi 2019 yılı başından itibaren yapılan çalışmalarla birlikte u-etds ertelendi. ulaştırma bakanlığı u-etds sistemine geçiş sürecini 01.01.2020 de tamamlamayı hedeflemektedir. buna göre Türkiye genelindeki tüm otogarlarda ulaştırma elektronik takip ve denetim sistemi plaka tanıma sistemi ile birlikte günlük otogar terminaline giriş çıkışların araç plakaları üzerinden u-etds sistemi üzerinden yol belgesi sorgulaması ile entegre edilerek yapılmaktadır.

U-etds sistemi u-etds programı olarak kabul edilen veri tabanı üzerinden bu sorulama ile birlikte otogar terminaline girişlerde yol belgesi sorulamasının yapılmasına istinaden yol belgesi olmayan araçları belirleyerek zorunlu kılınan cezai şartları ortadan kaldırmaktadır. Ulaştırma u-etds sisteminin gerektirdiği özelliklerde raporlamaların yapılarak 24 saat içerisinde ulaştırma bakanlığı u-etds sistemi veritabanına kontrollü olarak gönderilmesini sağlamaktayız.

U-etds sistemi ne zaman başlayacak sorusuna cevaben ise ; yıl boyu ertelenen sistemin 01.01.2020 itibarı ile zorunlu olarak geçişi kabul edilmektedir. u-etds sistemi giriş bilgileri tarafımızdan otogar işletmeciliğinden alınarak sistem içerisine dahil edilmektedir. buna göre yapılacak her sorgulama girişlerde otomatik olarak yapılmaktadır.

U-etds web servis aracılığı ile sorgulanan plaka bilgileri plaka tanıma ve okuma sistemini kontrol eden opertör tarafından gözlemlenerek içeriye giren yol belgesi süresi bitmiş yada belgesi olmayan araçların otogardan çıkışına izin verilmemesi ile tamamlanmaktadır.

 

 

Karayolu Taşıma Yönetmeliği için buraya tıklayınız...