Dil Seçiniz
Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram
Otonom Teknolojileri

Otonom Teknolojileri

Otonom Teknolojisi Nedir?

 

İntegra Sistem Teknolojileri olarak, yapay zeka ve derin öğrenme stratejilerinin sıklıkla keşfedildiği küresel bir çağda özerklik teknolojisini merak etmekteyiz. Fransızca kökenli "otonomi" kelimesinin orijinal anlamı Türkçe'deki  "Bağımsız" terimine karşılık gelmektedir. Özerklik teknolojisinin kapsadığı konular, gemi, uçak, kara ve hibrit araçların kullanıcı etkileşimi olmadan çalışmasına olanak sağlayan, yazılım ve yapay zeka sistemlerine dayanan teknolojiler olarak tanımlanmaktadır.

 

 

Otonom Teknolojisinin Faydaları Nelerdir?

Otonom teknolojisi kapsamında otomatik veya yarı otomatik kontrol mekanizmalarına sahip araçlara "otonom araç" diyoruz. Otonom araç ne anlama geliyor? Kısa cevap, kullanıcı etkileşimi olmadan çalışan ve çevresini algılama yeteneğine sahip bir araçtır. Geleceğin teknolojisi olan otonomi teknolojisinin birçok alanda fayda sağlaması amaçlanmaktadır. İnsan müdahalesi olmadan çalışan otonom araçların ciddi trafik kazalarının sayısını önemli ölçüde azaltması bekleniyor. Trafik kazalarının çoğu insan faktörüne bağlanıyor, bu nedenle otonom araçların güvenliğinin de artması gerekiyor. Diğer bir avantaj ise trafik hacminin azalması ve karbon ayak izi için gereksinimlerin sağlanılmasıdır.

İntegra Sistem Teknolojileri olarak yapay zeka ile donatılmış otonom araçların akılcı davranışlar sergileyeceğine inanmaktayız. Otonom araçlar, yüksek yakıt verimliliği ve enerji kaynaklarının korunması gibi konuları gündeme getirmektedir. Yaşam kalitesi ve konforundaki artış da otonom teknolojinin potansiyel faydalarından biri olarak kabul edilmektedir.